Blender Light Manipulation
A script that makes it easier to work with light
1. Wstęp
W poniższej dokumentacji przedstawiony zostanie skrypt, który swoim działaniem będzie pomagać w manipulowaniu wieloma źródłami świateł jednocześnie.
2. Włączenie skryptu
Po załadowaniu pliku ze skryptem do Blendera możemy go uruchomić. Spowoduje to pojawienie się nowej zakładki “Oświetlenie” w opcjach z narzędziami, tam znajdują się wszystkie opcje skryptu.
3. Podstawowe opcje
-
Jeżeli nie zaznaczymy żadnego światła, jedyną dostępną opcją będzie “Dodaj światło” (Rys. 1). Gdy klikniemy na przycisk “Add Light” pojawi się menu z dostępnymi typami świateł do dodania (Rys. 1).
Rys. 1 Widok bez zaznaczonego żadnego światła.
Rys. 2 Menu dodawania światła
-
Jeżeli mamy już w scenie światło i jest ono zaznaczone, otwiera się całe menu manipulowania światłem (Rys. 3).
Rys. 3 Menu manipulowania światłem
-
Omówienie opcji manipulowania światłem:
-
Lokalizacja
W zakładce lokalizacji znajduje się przycisk “Przenieś” oraz trzy slidery odpowiadające koordynatom światła. Kliknięcie przycisku powoduje chwycenie źródła światła i przenoszenie go za pomocą myszki (analogiczne działanie do skrótu klawiszowego ‘g’). Slidery służą do precyzyjnego sterowania pozycją światła. Jeżeli chcemy manipulować pozycję wielu świateł za pomocą sliderów, należy przytrzymać Alt.
Rys. 4 Zakładka Lokalizacja
-
Rozmiar
Zakładka rozmiar jest podobna do zakładki lokalizacji. Znajdziemy tu przycisk do zmiany rozmiaru (działanie analogiczne do skrótu klawiszowego ‘s’), oraz slidery do precyzyjnego skalowania światła. Jeżeli chcemy manipulować rozmiarem wielu świateł za pomocą sliderów, należy przytrzymać Alt.
Rys. 5 Zakładka Rozmiar
-
Rotacja
Ponownie zakładka, przypominająca poprzednie. Znajduje się w niej przycisk do obrotu (działanie analogiczne do skrótu klawiszowego ‘r’), oraz slidery do precyzyjnego obrotu źródła światła. Jeżeli chcemy manipulować obrót wielu świateł za pomocą sliderów, należy przytrzymać Alt.
Rys. 6 Zakładka Rotacja
-
Światło
Jest to zakładka zawierająca właściwości światła, takie jak: nazwa, typ światła, kolor i inne ustawienia zależące od typu światła. Dostępne opcje różnią się w zależności od typu światła (np. Dla światła typu spot dostępna jest właściwość rozmycie, a dla światła typu sun właściwość kąt).
Rys. 7 Zakładka Światło
-
Podgląd
W zakładce podgląd znajduje się podgląd aktualnie zaznaczonego światła (UWAGA! Podgląd nie odświeża się po każdej zmianie właściwości światła. Aby odświeżyć podgląd należy przeskalować okienko z podglądem).
Rys. 8 Zakładka Podgląd
-
Zaznacz wszystkie
W tej zakładce znajduje się przycisk “Zaznacz wszystkie”, który zaznacza wszystkie światła znajdujące się na scenie i wyświetla ich właściwości.
Rys. 9 Zakładka Wszystkie światła
-
4. Przykład użycia skryptu
W ramach przykładu stworzona zostanie scena z obiektami, które zostaną oświetlone przy pomocy skryptu.
- Najpierw dodane zostały obiekty typu plane i monkey, dla obiektu plane dodane zostały shadery.
- Teraz za pomocą opcji “Add Light” z zakładki “Dodaj światło” dodane zostało źródło światła typu Area. W zakładce lokalizacja zmienione zostały koordynaty Y oraz Z, a w zakładce rotacja zmieniony został koordynat X. W zakładce światło zwiększono energię światła oraz zmieniono kolor.
- Następnie dodano dwa światła typu Spot (analogicznie jak w punkcie b). Zmieniono ich pozycję w osi Z i Y (przytrzymując Alt zmieniono pozycję obu świateł na raz). Zmieniono także ich obrót. W zakładce Wszystkie światła zmieniono energię, kolor i rozmycie światła.
- Dodając światło typu sun i modyfikując jego właściwości dodano niebieską poświatę (Zmieniono także kolor jednego ze świateł typu spot).
- Na koniec dodano światło typu Area oświetlające jeden bok.